Labioplasti

Labioplasti nedir?

Labioplasti terimi, labia minör uzunluğunu azaltan bir prosedürü ifade eder. En sık yapılan genital estetik cerrahidir.

Hastaların labioplasti isteme nedenleri

Kadınlar, spor yaparken veya cinsel ilişki sırasında labiaların bükülmesi ve çekilmesinden kaynaklanan acı hissetme, iç çamaşırı veya bikini gibi kıyafetlerin üzerinden labialarının belirgin olması, kıyafetlere sürtünmekle kaşıntı, tahriş olması ve sadece kozmetik amaç gibi çeşitli nedenlerle ameliyatı tercih ederler.

Labioplasti ne işe yarar?

Prosedürün amacı, labia minörleri (küçük dudakları) labia majörün( büyük duduaklar) dışına sarkmayacak şekilde küçültmektir. Biri diğerinden daha uzun olduğunda asimetriyi azaltmak veya daha yaygın olarak her iki labianın uzunluğunu azaltmak için labioplasti yapılabilir.

 

Labioplasti için anestezi

Labioplasti, lokal veya genel anestezi altında yapılabilir.

 

 

Labioplastinin riskleri nelerdir?

Labioplasti ile ilişkili riskler, kanama, hematom ve enfeksiyon dahil olmak üzere çoğu cerrahi prosedürün risklerini içerir. En sık görülen komplikasyon aşırı doku çıkartılmasıdır. Bazı kadınlar agresif bir küçültme ister, ancak bu kronik kuruluğa, vajinal açıklıkta veya yakınında yara izine ve cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir.

Labioplasti sonrası iyileşme süreci

Hastalar genelde operasyon günü veya bir gün sonra taburcu olurlar. 7-14 günlük istirahat sonrası sosyal hayata ve işe dönebilirler. Tam iyileşme 6-8 hafta kadar sürmektedir. Ameliyattan sonra enfeksiyon riskine karşı en az 2-3 hafta süre ile denize ve havuza girilmemeli ve cinsel ilişkiye ara verilmelidir.

Labioplastinin sonuçları nelerdir?

Labioplasti tipik olarak, labia majör seviyesinin dışına taşmayan daha kısa labia ile sonuçlanır. Dudaklarının bükülmesi ve çekilmesinden kaynaklanan semptomlar yaşayan çoğu hastanın ameliyat sonrası şikayetleri geçer. Birden fazla araştırmaya göre, labioplasti ameliyatı yüzde 90'ın üzerinde yüksek bir memnuniyet oranı ile ilişkilidir.